FreeBSD

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

يك سيستم‌عامل قدرتمند و مشابه يونيكس است كه در سال 1992 براساس پروژه‌اي قديمي به نامBSD و توسط يك تيم نرم‌افزاري در دانشگاه بركلي كاليفرنيا با نام اوليه 386BSD Patchkit ابداع شد و به مرور توسعه یافت .هدف از ساخت اين سيستم‌عامل ،ارايه يك نرم‌افزار كامل همه منظوره و مستقل است و سورس‌كد موجود در آن طوري در اختيار كاربر قرار مي‌گيرد كه وي بتواند به راحت‌ترين و بهترين شكل از آن استفاده كند .به همين دليل اين سيستم‌عامل آزادي بيشتري را به كاربران و توسعه‌دهندگان سيستم‌عامل مي‌دهد و در اين راه نه‌تنها به ليسانس GPL كه مخصوص توسعه‌دهندگان اپن‌سورس است اكتفا نمي‌كند بلكه مجوز آزادتري براي استفاده از سورس برنامه به‌نام FreeBSD License را به علاقمندان خود اعطا مي‌نمايد .

FreeBSD سيستم‌عاملي بسيار قدرتمند و در واقع بهترين انتخاب براي سرورهاي بزرگ محلي و يا اينترنتي محسوب مي‌شود. از بين شرکت های سرشناس جهان ياهو يكي از اولين‌هايي است كه FreeBSD به عنوان سيستم‌عامل سرورهاي اصلي خود ،مبنا قرار داد . اين سايت روزانه بيش از نيم ميليارد صفحه وب را در سراسر جهان براي كاربران خود ارسال مي‌كند كه نشان از قدرت و سرعت سيستم‌هاي مورد استفاده‌اش دارد. همچنين سرويس پست‌الكترونيك رايگان شركتي مثل مايكروسافت يعني هات‌ميل كه خود از سازندگان سيستم‌عامل‌هاي سرور است، براي تحت پوشش قرار دادن بيش از 30 ميليون كاربر در سراسر جهان، تركيبي از ويندوز، سولاريس و FreeBSD را مورد استفاده قرار مي‌دهد .امروزه افراد و شرکت‌های تجاری زیادی از FreeBSD برای اهداف مختلف خود استفاده می‌کنند که از این میان می‌توان به اپل، ژونیپر، نوکیا، آی بی ام ، یاندکس، بنیاد نرم افزار آپاچی ،سونی و بسیاری دیگر اشاره کرد .

طبق آزمایشات به عمل آمده ،سيستم‌عامل FreeBSD موفق به انتقال دو ترابايت اطلاعات در اينترنت طي 24 ساعت شده است كه يك ركورد در نوع خود محسوب مي‌شود. سيستم‌عاملFreeBSD از جهات بسياري با رقباي خود از دنياي لينوكس و ويندوز قابل مقايسه است .كارايي، امنيت، قابليت اطمينان و ... از مهمترين عوامل اين مقايسه محسوب مي شود .

  • قابلیت اطمینان

استفاده بسياري از سايت‌ها و مراكز كامپيوتري مربوط به مؤسسات بزرگ و مشهور ،خود گوياي اين واقعيت است كه اين سيستم‌عامل از قابليت اطمينان زيادي به‌خصوص در اجراي فرآيندهاي مربوط به پايگاه داده‌ها برخوردار است .در همين حال لينوكس هم از ديرباز به دليل پايداري و عملكرد خوب در اين زمينه زبانزد متخصصان بوده است .اما در مقام مقايسه و براي كاربردهاي حجيم و بزرگ سيستم ورودي و خروجي ديسك (FreeBSD، (Disk I/O بهتر عمل مي‌كند . زيرا در لينوكس به دليل اين‌كه به صورت پيش‌فرض به طور غيرهمزمان (non syncronous) كار مي‌كند ،احتمال بروز اشكال در فايل‌سيستم در زمان قطع يا نوسانات برق يا خاموش شدن اتفاقي افزايش مي‌يابد. در مورد ويندوز 2000 كه قبلاً به دليل ناپايداري بيشتر و به‌خصوص به دليل نمايش صفحه آبي مرگبار در هنگام بروز اشكال شهرت خاصي پيدا كرده بود و گرچه با به صحنه آمدن ويندوز 2003 تا حد زيادي اين مشكل رفع شده است ،اما همچنان اين سيستم‌عامل به دليل يك ايراد مادرزادي خود يعني استفاده زياد از منابع سيستم مثل حافظه و CPU ،ممكن است هر از چند ماهي با مشكلي مواجه شود كه آسان‌ترين راه‌حل آن boot مجدد سرور مي‌باشد.

  • کارایی

FreeBSD در زمينه كارايي بسيار بي‌نقص عمل مي‌كند .عملكرد اين سيستم‌عامل در عرصه شبكه و توانايي در انتقال اطلاعات بي‌نظير است .سايت Freesoftware كه سايتي برمبناي انتقال با پروتكلFTP است ،بيش از 2/1 ترابايت اطلاعات را در طي روز به سراسر دنيا ارسال مي‌كند. در مورد لينوكس بايد عنوان كرد كه اين سيستم‌عامل هم از سرعت پردازش و كارايي بالايي برخوردار است  اما در آزمايش‌هاي صورت گرفته ،تحت يك محيط بزرگ شبكه‌اي پرترافيك در حدود 20 الي 30 درصد از رقيب خود يعني FreeBSD عقب مي‌ماند .البته سازندگان كرنل ادعا مي‌كنند كه اين مسأله با استفاده از نسخه 4/2 كرنل لينوكس كه داراي يك حافظه مجازي مشابه FreeBSD است حل مي‌شود .
در مورد ويندوز بايد گفت كه كارايي كم در محيط شبكه پرترافيك، هميشه از بزرگ‌ترين معضلات اين سيستم‌عامل بوده و هست .حتي با ارتقاي ويندوز NT  به نسخه 2003 هم آن‌چنان تفاوت آشكاري در كارايي و سرعت سيستم به‌خصوص در زمينه‌ سرورهاي اينترنتي پركاربرد ايجاد نمي‌شود .

  • امنیت

FreeBSD هميشه به عنوان يكي از امن‌ترين سيستم‌ها مدنظر كارشناسان قرار داشته است .تمام ماژول‌ها و اجزاء آن بارها از جهت امنيت مورد آزمايش و بررسي قرار گرفته‌اند .اين سيستم‌عامل همچنين داراي سطوح مختلف امنيت در داخل كرنل است و به مدير سيستم اجازه مي‌دهد تا سطح دسترسي كاربران را حتي براي توابع دروني آن كرنل مشخص كند. به علاوه اين‌كه FreeBSD داراي مكانيسم ديواره آتش، Packet Fillering و بسياري از ابزارهاي كشف و رديابي نفوذ است.
عليرغم اين‌كه لينوكس نيز همانند FreeBSD داراي ديواره آتش و ابزارهاي متعدد IDS است اما نحوه ارايه اين سيستم‌عامل به صورت سورس‌باز و اين‌كه در اختيار گروه‌هايي است كه بسياري از آن‌ها داراي دانش كافي در زمينه امنيت نمي‌باشند و نیز تعداد زيادي شركت‌هاي توسعه‌دهنده لينوكس، به‌خصوص آن‌هايي كه به مقوله كارايي و كاربرد بيش از امنيت اهميت مي‌دهند (مثل redhat) باعث شده است تا اين سيستم‌عامل در رده‌بندي امنيتي پايين‌تر از رقيب خود قرار گيرد .
در مورد ويندوز نيز از آن‌جا كه اين سيستم عامل داراي سورس‌باز نمي‌باشد، ضعف‌هاي دروني آن كمتر از سايرين به گوش مي‌رسد اما به هرحال اين ضعف‌ها از چشم متخصصان امنيت دور نمي‌ماند و هر از گاهي چند نمونه از اين موارد در قالب ويروس، كرم و حفره‌هاي امنيتي برملا مي‌شود به هر حال اين سيستم‌عامل براي استفاده در مكان‌هايي كه عامل امنيت ارزش زيادي دارد، انتخاب مناسبي محسوب نمي‌شود

  • فايل سيستم

FreeBSD از سيستم‌ فايلي Unix File System) UFS) كه مختص سيستم‌عامل يونيكس است استفاده مي‌كند.اين سيستم، اندكي از سيستم مورد استفاده لينوكس يعني 2ext پيچيده‌تر و پيشرفته‌تر است و عمليات ناهمزمان خواندن و نوشتن ديسك (Asyscronous I/O) را بيشتر و بهتر انجام مي‌دهد. همچنين اين سيستم‌ فايلي از File Flag هم پشتيباني مي‌كند كه از نوشته شدن تراك‌هاي خراب بر روي ديسك جلوگيري مي‌كند. يا هر گونه تغييري را در محتويات يك فايل يا يك دايركتوري در تمام زمان عمر آن محدود مي كند ،يا از حذف شدن يك فايل جلوگيري مي‌كند .اين قابليت‌ها زماني كه با توانايي‌هاي موجود در كرنل تلفيق مي‌شود ،محيط كاملاً قابل كنترل و جالبي را پديد مي‌آورد .
فايل سيستم مورد استفاده لينوكس هم كارايي بسيارخوبي دارد اما نقطه ضعف آن، عدم پايداري كافي مي‌باشد. چه بسا بروز يك اشكال در زمان Mount بتواند قسمتي از يك فايل سيستم را دچار خرابي نمايد و باعث از دست رفتن اطلاعات آن قسمت شود.
در مورد ويندوز، آنچه كه از آن به نامFAT يا NTFS نام برده مي‌شود ،براي موارد محدود مثل دسترسي چند كاربر به شبكه و هاردديسك، بسيار آسان و روان عمل مي‌كند اما زماني كه بحث شبكه‌هاي بزرگ به ميان مي‌آيد، مجالي براي رقابت با UFS يا ext2 پيدا نمي‌كند .

اطلاعات تماس

آدرس

تهران، میدان کتابی، خ جلفا، کوچه قناری شرقی، پ۱۰، واحد۲
شرکت آرتیمان پرداز پارس

پست الکترونیک

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

شماره تماس : 09338461674

فاکس: 43854951-021

پیشرفت پروژه

دسترسی سریع

گراف فعالیت ها

JoomShaper